Достапни линкови

Американските планинари може да бидат ослободени?


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека има шанса двајцата американски планинари кои се во затвор во Иран да бидат ослободени. Тој во интервју за Си Ен Ен наведе дека Сара Шурд во минатата недела била осолободена како гест на милост и сочувство. 32 годишната Шурд беше пуштена, но нејзиниот вереник Шејн Бауер и пријателот Џош Фатал остануваат во затвор во Техеран. Тие беа уапсени во јули минатата година додека планинареле во ирачки Курдистан. Иранските власти ги обвинија за шпионажа.
XS
SM
MD
LG