Достапни линкови

Израел ги оспори наодите на Обединетите нации


Израелската влада ги прогласи за невалидни констатациите на Обединетите нации дека израелската војска била премногу агресивна и насилна за време на претрес на бродови во појасот Газа, при што загинаа деветмина. Израелското Министерство за надворешни работи го прогласи извештајот за пристрасен. Во соопштението од институцијата се додава дека израелските власти спроведуваат сопствена истрага за инцидентот.
XS
SM
MD
LG