Достапни линкови

Басеску со „пријателско“ барање до Саркози да не ги протерува Ромите


Романскиот претседател Трајан Басеску рече дека во „пријателски разговор“ побарал од францускиот претседател Николас Саркози „да се обиде да ја запре“ депортацијата на Ромите од Франција. Ова се случило минатата недела на маргините на состанокот на Советот на Европа. Басеску рече дека одговорот од Саркози бил нејасен, но дека се се договориле да разговараат за тоа прашање во наредните недели.
XS
SM
MD
LG