Достапни линкови

Шесте најголеми сили за санкциите против Иран


Претставници на САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција и на Германија денеска ќе ги разгледаат последните санкции на ОН спрема Иран поради неговата спорна нуклеарна програма. Тие ќе разговараат и за понудата на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад за рестартирање на преговорите. Американскиот Стејт департмент соопшти дека Вашингтон и натаму останува подготвен за „конструктивно вклучување на Иран“.
XS
SM
MD
LG