Достапни линкови

Сомалија остана без премиер


Сомалискиот премиер Омар Абдирашид Али Шармарке си поднесе оставка по неколкумесечниот судир и борба за превласт со претседателот на државата Шеик Шариф Шеик Ахмед.
Основен проблем на земјата е терористичката организација Ал Шабаб која се сомничи за поврзаност со Ал Каеда. Терористите контролираат голем дел од земјата, но и од главниот град Могадишу.
XS
SM
MD
LG