Достапни линкови

Ѓул: Блискиот Исток без нуклеарно оружје


Турскиот претседател Абдула Ѓул најави дека на обраќањето пред Генералното собрение на Обединетите нации ќе упати апел за Блискиот Исток без нуклеарно оружје. Тој и претходно го бараше ова, но најновиот повик доаѓа во време на влошени врски со Израел по израелскиот напад на еден турски хуманитарен брод кога во мај годинава загинаа осумина турци. Се претпоставува дека Израел поседува нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG