Достапни линкови

Конгрес на владејачката партија на Северна Кореа


Владејачката Работничка партија на Северна Кореа соопшти дека на 28 септември ќе одржи конгрес на кој ќе го избере новото партиско раководство. Агенциите шпекулираат дека ова потврдува оти лидерот Ким Џонг Ил ги забрзал плановите за избор на негов наследник. Се верува дека тој во 2008 година претрпел мозочен удар и оти од тогаш неговото здравје било многу нарушено. Аналитичарите сметаат дека тој ќе биде заменет од неговиот најмлад син Ким Џонг Ун.
XS
SM
MD
LG