Достапни линкови

Прекин на израелско-палестинските преговори?


Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека нема да учествува во мировните преговори „ни еден ден повеќе“, ако Израел не го запре градењето нови објекти во доселеничките населби до крајот на месецов.
Неговиот портпарол изјави дека во говорот што ќе го одржи Генералното Собрание на ОН, Абас ќе зборува за „напорите за окончување на израелската окупација на палестинската земја во 1967 за да се создаде независна палестинска држава со главен град Ерусалаим“.
XS
SM
MD
LG