Достапни линкови

Папата беатифицираше англиски кардинал


Папата Бенедикт 16 денеска го беатифицираше англискиот кардинал Џон Хенри Њумен, на последниот ден од неговата посета на Велика Британија. Беатификацијата е чекор пред одредена личност да биде прогласена за светец.
На обраќањето на Папата во Бирмингем присуствуваа околу 50 илјади луѓе.
Кардиналот Џон Хенри Њуман преминал од англиканската црква во католицизам во 1845 година.
XS
SM
MD
LG