Достапни линкови

Пропадна референдумот во Словачка


Референдумот во Словачка пропадна зашто на гласање не излегоа доволен број граѓани. Гласале само 22 отсто од Словаците со право на глас, а за успех требаше да има излезност од барем 50 отсто.
На референдумот се гласаше за неколку прашања – намалување на бројот на пратеници, намалување на нивниот имунитет, дали да се гласа преку интернет на парламентарните избори и дали треба да се плаќа претплата за државната телевизија.
XS
SM
MD
LG