Достапни линкови

Турција им дозволи на Ерменците да се молат во 1000 години стара црква


Етничките Ерменци денеска ја одржаа првата верска церемонија во една древна црква во источна Турција по речиси еден век. Турските власти очекуваат на молитвата во Црквата на светиот крст во Акдамар да присуствуваат 3000 луѓе. Ерменското малцинство во Турција побара да служи во 1000 години старата црква во март.
XS
SM
MD
LG