Достапни линкови

СПЦ му забрани црковно служење на владиката Артемије


Синодот на СПЦ одлучи привремено да му ги забрани сите свештенички дејства на пензионираниот рашко-призренски епископ Артемије. Забраната ќе биде во сила до редовното заседание на Светиот архиерејски сабор, кој треба да донесе конечна одлука.
Претходно, владиката Артемије изјави дека веќе нема да им се потчинува на одлуките на СПЦ.
XS
SM
MD
LG