Достапни линкови

Франција има право да ги протерува ромите, изјави Младенов


Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов, зборувајки на протестот на ромите пред француската амбасада во Софија, изјави дека правото на слобода на движење не значи и автоматска гаранција за останување во некоја земја. Со тоа Младенов всушност ја правдаше одлуката на француската Влада за протерување на ромите од нејзина територија. Младенов оцени дека Франција има законско право за такви мерки.
XS
SM
MD
LG