Достапни линкови

Грчки камионџии ги блокираа влезовите на Атина


Грчки камионџии, кои протестираат против владниот нацрт закон за либерализација на секторот, попладнево поставија товарни камиони и цистерни на влезовите на Атина. Според проценките, станува збор за околу 400 тешки товарни возила кои предизвикаа сериозно нарушување на сообраќајот. Либерализирањето на транспортниот сектор е клучна реформа од планот за излез на Грција од должничката криза.
XS
SM
MD
LG