Достапни линкови

Картер: Северна Кореја сака мир со САД


Поранешниот американски претседател Џими Картер ги повика САД, активно да работат на мир со Северна Кореја. Тој рече дека севернокорејските лидери му рекле дека сакаат подобри односи со светот. Картер, кој беше во Пјонгјанг минатиот месец, вели дека тамошните политички лидери му рекле дека се подготвени да ја покажат нивната желба за мир и денуклеаризација.
Во весникот Њујорк Тајмс, Картер пишува дека им кажал на свернокорејските претставници дека тој не е официјален американски претставник, но оти им ги пренел нивните пораки на американските власти.
XS
SM
MD
LG