Достапни линкови

Процесот против Караџиќ во Хаг продолжува на 27-ми септември


Судскиот процес против Радован Караџиќ во Хашкиот Трибунал, по денешниот исказ на сведокот на обинителството Френсис Томас, е прекинато и ќе продолжи на 27-ми овој месец, за да може одбраната да ги проучи обемните документи. Караџиќ е обвинет за тероризирање на населението во Сараево, геноцид во Сребреница и етничко чистење во Босна и Херцеговаина, како и за држење странски заложници, за време на босанската војна.
XS
SM
MD
LG