Достапни линкови

Папата Бенедикт 16-ти во посета на Велика Британија


Папата Бенедикт 16-ти од денеска е во 4-дневна посета на Велика Британија во рамките на кампањата за ширење на христијанството во се посекуларните европски држави. Папата ќе има средба со кралицата Елизабета Втора, во нејзината резиденција во Шкотска, што е од симболично значење поради историската поделба меѓу нејзината официјално, протестантска нација и римо-католичката црква. Папата ќе учествува и на парада низ ценатрот на Единдург, но може да се соочи и со протести поради скандалите со педофилија, ставовите за абортусот, употребата на кондоми и правата на хомосексуалците.
XS
SM
MD
LG