Достапни линкови

Назарбаев не се откажува од претседателската функцијаПретседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев ќе се кандидира за уште еден мандат на функцијата во 2012-та година, е соопштено од неговата канцеларија. Назарбаев е претседател на Казахстан од распаѓањето на Советскиот Сојуз во 1991-ва година. Во 2007-ма година парламентот изгласа закон со кој Назарбаев може да биде претседател неограничено, има статус на лидер на нацијата и имунитет од какви било истраги.

XS
SM
MD
LG