Достапни линкови

Рекордна сума лични пари за кампања за гувернер на Калифорнија


Во Соединетите Држави е соборен рекордот на потрошени сопствени пари за кампања за некоја јавна функција. Мег Вигман, поранешен извршен директор на интернет страницата за аукција, ИБЕЈ, досега вложи 119 милиони долари во сопствената кампања за гувернер на Калифорнија. Претходниот рекорд го држеше Мајкл Блумберг, кој потроши 108 милиони долари сопствени пари за кампањата за градоначалник на Њујорк, која беше успешна.
XS
SM
MD
LG