Достапни линкови

Западот бара зајакнување на санкциите кон Иран


САД и нејзините сојузници Велика Британија и Франција повика на зајакнување на санкциите кон Иран поради загриженост дека Исламската Република има програма за развој на нуклеарно оружје. Амбасадорите на западните сили во ОН побараа вчера од земјите членки на организацијата да обезбедат повеќе детали за тоа како тие ги спроведуваат последните санкции на ОН кон Иран. Во јуни беше донесена четвртата рунда на санкции кон Исламската Република, но само 36 земји досега доставија извештаи за спроведување на санкциите.
XS
SM
MD
LG