Достапни линкови

Препукувања Луксембург-Франција за протерувањето на Ромите


Министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн изјави дека предлогот на францускиот претседател Николас Саркози, Луксембург да ги прими Ромите протерани од Франција е „злобен“. Аселборн реагираше на ироничната забелешка на Саркози, по примедбите на протерувањето на Ромите што дојдоа од Комесарот за правда на ЕУ, Вивиан Рединг која доаѓа од Луксембург.

XS
SM
MD
LG