Достапни линкови

Протерувањето на Ромите од Франција е срам за ЕУ


Комесарот за правда на ЕУ Вивиен Рединг изјави дека протерувањето на Ромите од Франција е „срамно“ и дека веројатно е спротивно на правото на ЕУ. Таа рече дека ЕУ може да иницира законска постапка против Франција поради дискриминаторска политика.
Минатиот месец, Франција депортираше околу 1000 Роми од Бугарија и од Романија, откако ги сруши нелегалните кампови.
XS
SM
MD
LG