Достапни линкови

Во Хаг процес дали Русија извршила етничко чистење во грузијските републики


Меѓународниот суд за правда во Хаг денеска го започa сослушувањето за барањето на Грузија дека Русија извршила етничко чистење во Абхазија и во Јужна Осетија. Грузија ова барање го поднесе во август 2008-ма, само неколку дена по војната со Русија кога двете републики се отцепија, а подоцна Москва ги призна како независни држави.
XS
SM
MD
LG