Достапни линкови

Амнести Интернешнел-низа злоупотреби во ирачките затвори


Затворениците во ирачките затвори се соочуваат со низа на злоупотреби, според последниот извештај на Амнести Интернешнел. Во извештајот се вели дека затворениците поминуваат многу години во установите без да им биде судено, се соочуваат со тортура и имаат мал пристап до нивните семејства или право на правна помош. Ирачката власт сеуште не излезе со реакција за извештајот.
XS
SM
MD
LG