Достапни линкови

Белорусија го кани ОБСЕ да ја испита смртта на опозиционерот


Белорусија вели дека поканува експерти од ОБСЕ „да се запознаат со околностите“ околу смртта на познат опозициски активист. Опозиционерот Алех Бебенин, минатата недела, беше пронајден обесен на неговиот имот во близина на Минск. Властите го прогласија случајот за самоубиство, но колегите на Бебенин не веруваат во тоа.
XS
SM
MD
LG