Достапни линкови

„Достоинство“ бара одликување на бранителите од 2001


Здружението на припадниците на безбедносните сили „Достоинство“ денеска поднесе иницијатива за одликување на бранителите кои учествуваа во конфликтот од 2001 година. Иницијативата е поднесена до комисиите за одликување на МВР и на АРМ.
Од Здружението бараат орден за воени заслуги да добијат и бранителите што ги загубија животите, бранејќи ја државата. Портпаролот на МВР Иво Котевски рече дека, доколку постои каква било законска основа, барањата ќе бидат разгледани и ќе биде излезено во пресрет.
XS
SM
MD
LG