Достапни линкови

Иран бара да не му се мешаат во правниот систем


Иран денеска соопшти дека странски земји не треба да се мешаат во нивниот правен систем и побара да престанат да го користат случајот со осудената жена на каменување како основа за критикување на состојбата со човековите права во Иран. Случајот со 43-годишната жена Мохмади Астиани, која поради неверство е осудена на каменување до смрт, предизвика реакции во меѓународната заедница и барања за укинување на казната.
XS
SM
MD
LG