Достапни линкови

Северна Кореа, собир на владејачката партија


Во Пјонгјонг пристигнуваат делегатите за големиот состанок на владејачката Работничка партија. Состанокот чиј точен датум на одржување се уште не е соопштен е прв поголем партиски собир од Конгресот во 1980 година кога Ким Џонг Ил беше потврден како лидер на Северна Кореа. Тој официцијално ја презеде власта четиринаесет години подоцна, по смртта на неговиот татко Ким Ил Сунг. Аналитичарите предвидуваат дека овој партиски собир Ким Џонг Ил ќе го искористи да го промовира својот трет и најмлад син Ким Џонг Ун за наследник.
XS
SM
MD
LG