Достапни линкови

Американски војници во вооружена престрелка со милитанти во Ирак


Американските трупи во Ирак размениа оган со милитанти, при што загинаа дванаесет лица. Станува збор за прва престрелка во која учествувале американски војници по одлуката за повлекување на вооружените сили на САД од земјата. Официјално, американците веќе не се на воена мисија во Ирак, но 50.000 лица ќе останат во земјата за да ја подржуваат ирачката војска.
XS
SM
MD
LG