Достапни линкови

Руско - азербејџански енергетстки договор


Азербејџан ќе го удвои извозот на гас за Русија, согласно договорот на националниот СОКАР и руски Газпром. Договорот беше потпишан за време на денешната посета на Претседателот на Русија Дмитриј Медведев на Баку. Медведев и Претседателот Илхам Алиев разговараа и за одлуката на Москва за проширување на базата во соседна Ерменија со која Азербејџан има долгогодишен спор околу Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG