Достапни линкови

Танкер насукан во канадски Артик


Канадската крајбрежна стража соопшти дека танкер кој превезувал околу 9 милиони литри дизел гориво се насукал на северниот брег на канадското крајбрежје и постои ризик од истекување на горивото. Потпаролот на крајбрежната стража за новинската агенција АФП изјавил дека се уште не е забележано истекување од танкерот. Властите и сопствениците на бродот Вудворд соопштија дека внимателно ќе се обидат да го извлечат бродот.
XS
SM
MD
LG