Достапни линкови

Заниери - Белград и Приштина треба да разговараат


Шефот на УНМИК Ламберто Заниери смета дека е потребно да се придвижат разговорите меѓу Приштина и Белград, но оти „е помалку важно за кои теми ќе се разговара“.
Заниери рече дека не е важно дали ќе се разговара за статусот или за некое техничко прашање, туку оти единствено важно е да се дојде до разговорите и тие да почнат што побрзо.
Според него, не треба да се поставуваат предуслови за разговор.

XS
SM
MD
LG