Достапни линкови

Ештон бара кинеските фирми да ги почитуваат санкциите кон Иран


Шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон денеска побара од официјален Пекинг, да помогне и да ги спречи кинеските фирми да го пополнат економскиот вакуум во Иран по новите санкции од ОН. Во јули, американските власти ги обвинија кинеските компании дека тргуваат со Иран и покрај санкциите. Како постојана членка на Советот за безбедност на ОН, Кина ги подржа санкциите кон Иран.
XS
SM
MD
LG