Достапни линкови

Авганистансиот амбасадор во САД ќе отстапи од функцијата


Амбасадорот на Авганистан во Соединетите американски држави најави дека по седум години дипломатска служба, ќе ја напушти Авганистанската амбасада во Вашингтон на 22 овој месец. Саид Таеб Џавад ги демантираше информациите дека бил отповикан поради тоа што во амбасадата организирал забвави на кои се служело алкохол за време на рамазанските пости. Во интервју за американската телевизија „Си-Ен-Ен“ Џавад рече дека против него се води антикампања, додавајки дека ги нема прекршено муслиманските обичаи.

XS
SM
MD
LG