Достапни линкови

Бајден - Ирак блиску до формирање влада


Американскиот потпретседател Џо Бајден, кој е во посета на Ирак, рече дека верува дека ирачките лидери се блиску до формирање влада која ќа ја претставува, како што рече, поделеноста во исходот на мартовските парламентарни избори.
Бајден и секретарот за одбрана Роберт Гејтс во Багдад присуствуваа на церемонијата што го означи почетокот на ’Операцијата Нова зора‘ – нова американска мисија за помош и обука на ирачките безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG