Достапни линкови

Киргистан - Узбеците обвинети за нередите


Киргистанските власти поднесоа обвинение против неколкумина узбечки лидери, кои се обвинети дека ги поттикнале насилствата на југот на земјата во мај и јуни. Во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител се вели дека узбечките „сепаратисти“ се обвинети за подбуцнување на узбечкото население за време на нередите. Меѓу обвинетите има бизнисмени, новинари и активисти за човекови права.
XS
SM
MD
LG