Достапни линкови

Антракс во Бугарија - две лица заразени во Русе?


Две лица со сомневање дека се заразени со антракс се примени на инфективното одделение во болница во бугарскиот град Русе, соопштија од регионалната Инспекција за заштита и контрола на здравјето.
Инспекцијата зела материјал за анализа од заразените и го испратила во Софија. Резултатите се очекуваат в среда или четврток.
Антракс на човек се пренесува преку крв или месо или кожа од заразено животно, најчесто овци, кози и крави.
XS
SM
MD
LG