Достапни линкови

Новата Комисија на Карзаи за разговор со Талибанците во четврток


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи ке формира нова комисија за отворени разговори со Талибанците, во обид да стави крај на војната. Ова го изјави неговиот портпарол Симак Херањи кој додаде дека имињата на членовите на комисијата ќе бидат објавени во четвртокот. Меѓу нив ке има поранешни талибанци, борци на џихадот и членови на Хизби и Ислами. Новиот комитет беше одобрен во јуни на состанокот на Лоја Џирга во Кабул. Талибанците во неколку наврати ги отфрлија понудите на Карзаи за разговори.
XS
SM
MD
LG