Достапни линкови

Валенса: Солидарност да не се меша во политика


Поранешниот легендарен лидер на полските синдикати Солидарност, а подоцна и претседател на Полска Лех Валенса побара синдикатите да не се мешаат во политика и да почнат да ги штитат правата на работниците. Валенса го бојкотира тридневното одбележување на 30 годишнината од работничките протести во Полска кои беа предвесник на паѓањето на комунизмот во Источна Европа.
XS
SM
MD
LG