Достапни линкови

Тројцата руси ослободени од заложништво во Дарфур


Тројцата членоиви на екипажот на рускиот хеликоптер киднапиран пред два дена во Дарфур се ослободени, јавија суданските медиуми. Тие работат за суданската воздушна команија Бадр но и се во субкоординација со мисијата на Африканската Унија. Над 20 странски работници се киднапирани во Дарфур откако Меѓународниот Трибунал издаде барање заапсење на Претседателот на Судан Омар ал Башир за воен криминал во конфликтот во Дарфур. Сите, како што се јавува, биле ослободени по плаќањето на откуп.
XS
SM
MD
LG