Достапни линкови

Иран не се откажува од збогатување ураниум


Иранските власти соопштија дека планираат за една година да произведат нуклеарно гориво, кое им е потребно за медициски реактор во Техеран. Шефот на организацијата за атомска енергија, Али Акбар Салехи изјави дека Иран извршил збогатување на ураниумот со чистота до 20 проценти за потребите на реакторот. Соединетите Американки Држави и нивните сојузници покренаа санкции против Иран, бидејќи земјата не го стопира производството на збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG