Достапни линкови

Двајца починаа од вирусот „Западен Нил“ во Романија


Двајца луѓе починаа од вирусот Западен Нил, соопшти денеска романскиот министер за здравство Атила Чеке. Тој информира дека во земјата има 7 инфицирани од вирусот, а се испитуваат уште два сомнителни случаи. Починатите страдале и од други болести.
Луѓето инфицирани од вирусот „Западен Нил“ имаат треска, силни болки во главата, стомакот или мускулите и повраќање.
XS
SM
MD
LG