Достапни линкови

Контроверзна книга за Германија


Членот на Управниот одбор на Бундесбанк Тило Саразин чии антисемитистички ставови предизвикаа политичка бура, денеска во Берлин треба да ја презентира неговата книга ,,Германија се укинува самата себе: Како ја ризикуваме иднината на нашата нација". Тој во едно неодамнешно интервју изјави дека сите Евреи имаат одреден ген, а имаше и контроверзни коментари за турската и арапската имигрантска заедница во Германија. Канцеларот Ангела Меркел неговите забелешки ги оцени како се сосема неприфатливи и сугерираше Бундесбанк да го отпушти од работа. Саразин е еден од најстарите челнови на централнолевичарската Социјал демократска партија.
XS
SM
MD
LG