Достапни линкови

Карзаи ја критикува антитерористичката стратегија


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи оцени дека стратегијата на меѓународните сили во борбата против талибанците и Ал Каеда во неговата земја до сега не довле до ништо друго освен до страдење на цивилите. Тој притоа укажал на сериозна потреба од промена на стратегијата на сојузниците. Карази во минатата недела ги критикуваше американските планови во јули идната година да го почнат повлекувањето од Авганистан.
XS
SM
MD
LG