Достапни линкови

Пронајдени телата на петте киднапирани Авганистанци


Авганистанските власти соопштија дека селани од провинцијата Херат ги нашле телата на петтемина киднапирани луѓе кои работеле на кампањата за парламентарните избори. Работниците беа киднапирани на 25 август, кога вооружени напаѓачи го пресретнале нивниот конвој. Засега никој не ја презема одговорноста за убиствата, иако талибанците водат кампања на заплашување за да ги саботираат изборите закажани за 18 септември.
XS
SM
MD
LG