Достапни линкови

Американска помош за Киргистан


САД ќе му дадат 9,5 милиони долари помош на Киргистан. Државната секретарка Хилари Клинтон рече дека парите ќе бидат потрошени за „неочекуваните и итни потреби на бегалците и раселените“.
Во немирите на југот на Киргистан, во јуни, загинаа стотици луѓе, а голем дел од куќите на етничките Узбеци беа запалени.


XS
SM
MD
LG