Достапни линкови

100-годишнина од основањето на кралството Црна Гора


Започна прославата на 100-годишнината од основањето на кралството Црна Гора. Свечената академија по повод јубилејот ќе се одржи во истата зграда во која во 1910 година, кнезот Никола Петровиќ бил крунисан за крал на Црна Гора.
На церемонијата нема да присуствува потомокот на династијата Петровиќ, принцот Никола, зашто не е задоволен од предлог-законот што се однесува на статусот на кралското семејство.
XS
SM
MD
LG