Достапни линкови

Шефот на чешката дипломатија го обвини Саркози за расизам


Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг го обвини францускиот претседател Николас Саркози дека во одлуката за депортација на Ромите се водел од расистички побуди.
За весникот Лидове новине, Шварценберг вели дека протерувањето на романските граѓани е спротивно на духот и одредбите на ЕУ.
XS
SM
MD
LG