Достапни линкови

Обама: Повлекувањето од Ирак е чекор кон крај на војната


Повлекувањето на американските војници од Ирак е „значаен чекор кон одговорно завршување на војната“, рече американскиот претседател Барак Обама во неговото неделно радио-обраќање до нацијата.
Претседателот Обама рече дека до крајот на наредната година сите американски војници ќе се повлечат од Ирак. Американската мисија во Ирак завршува во вторник, но таму останаа речиси 50 илјади американски војници кои ги обучуваат ирачките сили.
XS
SM
MD
LG