Достапни линкови

Рен и Шојбле - Грците ќе ја надминат кризата


Еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен во напис во австрискиот весник „Пресе“ ја поздрави одлучноста на Грција да ја реализира својата програма за надминување на актуелната криза.
Според Рен, Владата во Атина ги реализира „драстичните и болни мерки“ и резултатите од нив се поттикнувачки.
Во интервју за австрискиот весник „Курир“, германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле пак, изрази уверување дека несомнено „Грците ќе ги исплатат сите заеми“.
XS
SM
MD
LG